wz


To,co bylo,by nemělo být zapomenuto.....

Německá skupina Scorpions vznikla v roce 1965 zprvu jako žákovský soubor, který založil Rudolf Schenker. Profesionálně byli škorpioni zaloľeni v Hannoveru až v roce 1969. Zakládající sestavu Scorpions tvořil doprovodný kytarista, zpěvák Rudolf Schenker, kytarista Karl-Heinz Follmer, baskytarista Lothar Heimberg a bubeník Wolfgang Dziony. V roce 1971 Follmera nahradil Rudolfův mladší bratr, skvělý kytarista Michael Schenker a ke skupině se přidal zpěvák Klaus Meine. Po vydání debutového alba "Lonesome Crow" Michael Schenker v roce 1973 přestoupil ke slavnější anglické formaci UFO a o rok později již ze základní sestavy zůstal jen rytmický kytarista Rudolf Schenker a vokalista Klaus Meine. Oba pak natrvalo zůstali vůdčími osobnosti škorpionů. Baskytaru převzal Francis Buchholz, bicí nástroje obsadil Juergen Rosenthal a na místo kytaristy nastoupil poměrně dobrý kytarista Ulrich Roth. Od 1975 roku si za bicí hačnul Rudy Lenners, kterého v sedmdesátémsedmém nahradil stálejší Herman Rarebell. Po koncertním turné, které zachytilo výborné živé dvojalbum "Tokyo Tapes" škorpiony opustil kytarista Ulich Roth. Zaskočil za něj staronový Michael Schenker, který se některými party podílel na LP desce "Lovedrive", avšak trvalejší náhradu ovládající šest strun kapela našla až v roce 1979 v Matthiasu Jabsovi.

Roku 1982 se Scorpions podařilo s LP deskou "Blackout" a singlem "No One Like You" prosadit ve Spojených státech, kde se alba prodalo milión kusů. Podobně úspěšné bylo i následující elpíčko "Love at First Sting", obsahující na MTV často vysílaný videoklip "Rock You Like a Hurricane". Scorpions získávali postupně stále více fanouąků a v první polovině 80. let dosáhli svého největšího celosvětového úspěchu prodejem svých alb a fantastickými návštěvnickými rekordy jejich koncertů. Například v roce 1985 se na brazilském rockovém festivalu "Rock in Rio" přišlo na rockery z Německa podívat 350 tisíc návštěvníků. V dubnu 1988 Scorpions uspořádali 10 zcela beznadějně vyprodaných koncertů v tehdy ještě sovětském Leningradu. O rok později se škorpioni v Moskvě zúčastnili festivalu na stadiónu v Lužnikách, jehož fantastická atmosféra ještě umocnila jejich pocit, že se svět změnil a místo neustálého hašteření politici a prostí lidé začali mluvit stejným jazykem. Právě "perestrojka" inspirovala Klause Meineho k napsání celosvětového pískacímu hitu "Wind of Change" (# 4 USA; 2 GB; 1991). Krátce poté spadla nenáviděná Berlínská zeď rozdělující Východní a Západní německo. Pod vedením Rogera Waterse kapela Scorpions v roce 1990 účinkovala společně s ostatními umělci v koncertní podobě projektu "The Wall" na Postupimském náměstí (u Braniborské brány) k oslavě pádu železobetonové berlínské zdi. 5. listopadu 1990 skupina vydala album Crazy World, obsahující jejich největší hit Wind of Change.Deska se natáčela v Los Angeles a mixovala v Holandsku. Turné Crazy World začalo 23. 11. 1990 v Bruselu a skončilo v prosinci 1991 čtyřmi koncerty v Japonsku. Při návratu domů se pak Scorpions stavili v Moskvě pro převzetí multiplatinové desky za ruské vydání Wind of Change a 14. 12. 1991 se setkali v Kremlu s prezidentem Michaelem Gorbačovem. V březnu 1992 byl ze skupiny vyhozen Francis Bucholz kvůli údajnému vytunelování všech financí skupiny. Počínaje albem "Face the Heat" jej nahradil jednatřicetiletý basák Ralph Rieckermann. O dva roky později z kapely odpadl bubeník Herman Rarebell, místo kterého kapela angaľovala studiového bubeníka Jamese Kottaka (ex - Kingdom Come). Roku 1999 kapela smísila svůj tradiční zvuk s rytmem techna a vydala často kritizované album "Eye II Eye". Spolupráce Metallicy se symfonickým orchestrem inspirovala Scorpions k albu největších hitů: "Hurricane", "Big City Nights"(host - zpěvák Ray Wilson z Genesis),"Dynamite", "Crossfire", "Still Loving You", "Wind Of Change"...). Společně s berlínskými filharmoniky štíři natočili zvláąštně pojaté album, kde symfonický orchestr v řadě pasáží dokonce zcela dominuje nad touto rockovou kapelou. Dirigent Christian Kolonovitz pracoval s extrémní dynamikou, zdůraznil rytmickou roli orchestru a uplatňoval hojná forte, takže album "Moment Of Glory" má patřičný drive a říz.

Kapela Scorpions koncertovala společně s Michaelem Schenkerem v Ostravě 26. 9. 1993 a 7. 5. 1999 v Praze. 14. května 2001 Scorpions vydali nahrávku s titulem "Acoustica", jejíľ materiál byl pořízen v únoru 2001 na dvou koncertech v portugalském Lisabonu. Kromě hitů kapely v unplugged provedení je na desce i coververze "Drive" původně od kapely The Cars a také novinka "When Love Kills Love", která se stala prvním singlem z desky. 28. května 2002 Scorpions vyąlo kompilační album "Bad for Good: The Very Best of Scorpions", které kromě hitů přineslo i dvě nové skladby "Cause I Love You" a titulní "Bad for Good". 3. května 2004 vyąlo skupině Scorpions studiové album "Unbreakable". Je to zároveň jejich první elpíčko, které vzniklo v rodném Hannoveru. Hned poté kapela vyjela na turné s novým polským baskytaristou Pawlem Maciwodou. Zbytek osvědčené sestavy tvoříli zpěvák Klause Meine, kytarista Matthias Jabs, kytarista Rudolf Schenker a bubeník James Kottak.

V květnu roku 2007 vyšlo zatím poslední album škorpionů "Humanity Hour 1" které upozorňuje na blížící se kolaps lidské společnosti a možné horzby, které si lidstvo samo nevědomky vytvořilo,avšak si je stále nepřipouští...